Skip links

Najczęściej zadawane pytania

O co pytają nasi klienci?

Kto pyta, nie błądzi!

Sprawdź najczęściej zadawane pytania o konstrukcję, czas wykonania czy bezpieczeństwo domów szkieletowych.

Ze względu na to, że wykonujemy prace metodą suchą (bez używania ciężkiego sprzętu, betoniarek), koszt postawienia budynku do Stanu Surowego Zamkniętego jest istotnie niższy niż w przypadku domu murowanego. Różnica w cenie domu zależna jest jednak głównie od tego, na jaki stan wykończenia się zdecydujemy. Budowa domu drewnianego do Stanu Deweloperskiego może okazać się zbliżona cenowo do domu w technologii murowanej (w zależności od metod wykończenia, na które zdecyduje się inwestor), dlatego aby dokładnie wycenić inwestycję, należy określić stopień wykończenia budynku oraz metody wykonania prac wewnątrz (np. gospodarcza, która wpływa pozytywnie na obniżenie kosztów inwestycji).

Czas budowy domu szkieletowego jest zdecydowanie krótszy niż domu murowanego i zależnie od woli inwestora co do stopnia wykończenia, wyróżnić można podstawowe długości etapów budowy:

Stan zerowy (fundamenty) to czas od 1 do 4 tygodni.

Stan surowy otwarty – następne 2-3 tygodnie.

Stan surowy zamknięty – dodatkowo około 2 tygodnie.

Stan deweloperski od 4-6 tygodni, po zamknięciu budynku (do stanu surowego zamkniętego).

Łącznie od rozpoczęcia budowy do zakończenia prac w stopniu deweloperskim to czas około 3-4 miesięcy.

W momu szkieletowym można stosować wszystkie dostępne rodzaje ogrzewania: fotowoltaiczne, elektryczne, pompy ciepła, piece grzewcze typu pellet/wegiel, kominek. Czyli dokładnie tak, jak w konstrukcjach murowanych.

Wbrew obiegowym opiniom, domy szkieletowe charakteryzuje wysoka ogniotrwałość. Gwarantuje ją ochrona, którą stanowią od strony wewnętrznej budynku płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe. Ponadto, konstrukcja wypełniona jest wełną mineralną, która również należy do materiałów ogniotrwałych. Sama konstrukcja to materiał czterostronnie strugany oraz impregnowany ciśnieniowo impregnatami ogniochronnymi. 

Tak – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Metalowy szyb kominowy, podobnie jak a domach murowanych, otoczony jest pierścieniem z cegieł lub bloczków betonowych, gwarantujących izolację ognia i gorącego dymu od pozostałych części budynku.

Oczywiście, że tak! Ogrzewanie podłogowe może być wykonane razem z płytą fundamentową, ale też osobno, jeśli chodzi o parter. Ogrzewanie podłogowe na poddaszu lub piętrze jest także możliwe oraz wykonanie takiego ogrzewania jest znacznie łatwiejsze aniżeli w domu tradycyjnym, ponieważ odbywa się na systemie suchej zabudowy .

Z racji tej, że Domy Szkieletowe są wykonane z konstrukcji lekkiej drewnianej, wiele osób kojarzy sobie całą technologie z Bajką o trzech świnkach, gdzie mocarny Wilk o płucach pojemności Bałtyku usiłuje zdmuchnąć drewniany domek jednej ze świnek . Udaje mu sie to doskonale lecz należy pamiętać, że to tylko BAJKA.
Natomiast FAKTY są zupełnie inne. Domy Szkieletowe, a raczej ich konstrukcja to struktury Przestrzenne. Faktycznie, sam szkielet może sprawiać wrażenie mało stabilnego, lecz każdy element (ściana) obłożony jest obustronnie płytami i połączony z innymi elementami budynku (ściany zewnętrzne, stropy, dach), co tworzy jednolitą, mocną całość.
Warto w tym miejscu dodać, że budynki szkieletowe ze względu na swą lekkość i wytrzymałość są dedykowanym rozwiązaniem na wszystkie tereny sejsmiczne, co tylko potwierdza dużą wytrzymałość Domów szkieletowych. Jeśli chodzi o szkodniki (myszy, szerszenie, korniki), to odpowiednie przygotowanie i  zabezpieczenie płyty fundamentowej, ścian i dachu, minimalizują szanse gryzoni i owadów na dostanie się do budynku.
Rodzaj osadzenia domu jest uzależniony od rodzaju gruntu oraz indywidualnych wymagań inwestora. Natomiast ze względu na szybkość wykonania, lepsza obecnie jest płyta fundamentowa w porównaniu do tradycyjnego fundamentu.
Tak, ponieważ piwnica jest budowana do poziomu “zero”, czyli tak jak fundament. Konstrukcja szkieletowa jest ustawiana od poziomu “zero” w górę, więc obecność części piwnicznej nie wpływa na konstrukcję (analogicznie do piwnic w domach murowanych).
Wprowadzać można się po około 4-5 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych.
Poza fundamentami, dom drewniany nie wymaga żadnych prac mokrych, jak betonowanie czy murowanie, dzięki czemu budowa domu drewnianego może odbywać się w dowolnym okresie,  nawet w okresie zimowym.
Zmiana konstrukcji z domu tradycyjnego na dom szkieletowy jest zmianą “nieistotną “, dlatego też nie ma z tym najmniejszego problemu. Opracowaniem projektu konstrukcji szkieletowej zajmuje się nasza firma. Dlatego też cena projektu oraz jego adaptacji jest taka jak przy budowie domu tradycyjnego.

Jeżeli myślimy o ścianach  nośnych, to jak w każdym rodzaju konstrukcji domu czy to tradycyjnej czy też szkieletowej, przestawienie lub zlikwidowanie takiej ściany jest inwazyjne. Jak wskazuje nazwa “nośna” ściana ta niesie/dzwiga całą konstrukcje stropu lub też dachu. Natomiast jeżeli myślimy o ścianach “działowych” reorganizacja pomieszczeń  jest mało inwazyjna w porównaniu do ścian murowanych. Także w  przypadku rozbudowy domu szkieletowego jest to działanie mało inwazyjne.

Tak, to akurat prawda. Na przykład tereny obciążone sejsmicznie. Dom szkieletowy to jedna zwarta w sobie bryła, która może się kołysać w lewo i w prawo podczas trzęsienia ziemi w “całości“, nie naruszając konstrukcji budynku i znacząco wpływając na bezpieczeństwo mieszkańców. Nie rozleci się na drobne kawałki jak cegły.

W miejscach, gdzie na ścianie wieszane są szafki lub np. umywalki, montowane są dodatkowe wzmocnienia z płytk GK. Natomiast w miejscu, w którym stoi wanna nie potrzeba już kolejnych wzmocnień, ponieważ cały strop (podłoga) obliczony jest według norm, które obowiązują w domu tradycyjnym.

Dom szkieletowy, w którym do budowy prawidłowo użyto materiałów powstałych przy wykorzystaniu dostępnych obecnie nowoczesnych technologii, posiada wręcz takie same parametry akustyczne jak dom zbudowany w technologii tradycyjnej. Nie musimy się więc martwić, że strop będzie skrzypiał podczas chodzenia po piętrze/poddaszu.

Oczywiście! Niektóre projekty zakładają nawet dwie wanny na piętrze. Normy budowlane wytrzymałości stropów są takie same dla wszystkich konstrukcji. Oznacza to dokładnie tyle, że jeżeli w domu murowanym wanna może być zainstalowana na piętrze, to i w domu szkieletowym również.

Dach domu szkieletowego można pokryć każdym rodzajem materiału dostępnego na rynku dla domów tradycyjnych i zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz określonych warunków zabudowy dla obszaru, na którym budynek ma stanąć.

Tak. Ściany w domach drewnianych skonstruowane są tak, aby efektywnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, przez ścianę. W domach z betonu wilgoć akumuluje się w ścianach.

Ściany zewnętrzne i wewnętrzne budynku w konstrukcji szkieletowej zbudowane są z materiałów ekologicznych o naturalnie wysokich parametrach odpychania wilgoci i wyprowadzania jej na zewnątrz budynku. Dzięki temu domy drewniane charakteryzują się doskonałą, naturalną wentylacją a na ścianach nie wykwita pleśń, często będąca efektem nieodpowiedniego i nadmiernego przegrzewania budynków murowanych, których ściany kumulują wilgoć wewnątrz, skutecznie uniemożliwiając naturalny proces oddychania budynku.

Nie – są to różne rodzaje konstrukcji. Aby poznać dokładne różnice, polecamy artykuł: Dom szkieletowy czy dom z bali?

Do budowy domu szkieletowego wykorzystujemy  certyfikowany Świerk Skandynawski, odpowiednio wysuszony w naturalnym procesie, dzięki czemu nie chłonie on wilgoci ani zapachów z powietrza.

Absolutnie nie ma takiej potrzeby – ściany domu szkieletowego składają się z wielu warstw chroniących drewno i elewację przed warunkami zewnętrznymi.

Tak! W domu drewnianym nie ma potrzeby ogrzewania ścian, nagrzewamy tylko powietrze (bez tracenia energii na nagrzewanie zimnych cegieł czy bloczków betonowych). Ściany domu drewnianego składają się z 80% materiałów izolacyjnych i w 20% z drewna, czyli z materiałów, które same w sobie są ciepłe. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach dynamicznie wzrasta do wymaganego przez nas poziomu, obniżając koszty ogrzewania i nie jest problemem utrzymanie właściwej temperatury i wentylacji pomieszczeń.

Jak najbardziej! Ze względu na zastosowane naturalne i ekologiczne materiały oddychające, charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć i pleśń, domy drewniane posiadają korzystny mikroklimat, również odpowiedni dla osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami i schorzeniami układu oddechowego.

Nie – zgody i pozwolenia wydawane są na dokładnie takich samych zasadach, jak dla domów o konstrukcji murowanej.

Nie, ponieważ nie ma to znaczenia. Jest to budynek, który ma stanąć w danym miejscu na danej działce. Tylko od lokalnego urzedu zależy, jak szybko wyda pozwolenie, natomiast typ konstrukcji nie ma wpływu na szybkość otrzymania odpowiednich pozwoleń.

Kredyt hipoteczny jest udzielany na takich samych zasadach przy budowie domu w systemie tradycyjnym jak szkieletowym. Co więcej, kredyt na dom drewniany może się nawet okazać tańszy ponieważ bedzie miał mniej transz.

Przemysł budowlany na całym świecie zmierza ku ekologii. Do budowy domów drewnianych używamy materiałów naturalnych, ze źródeł odnawialnych, tak więc Ekologicznych. Pozyskiwane są one przy minimalnej emisji gazów do atmosfery, co nie wpływa na efekt cieplarniany tak, jak pozyskanie ze źródeł nieodnawialnych surowców i ich poźniejszą obróbkę termiczną konieczną do wytworzenia tradycyjnych cegieł czy bloczków betonowych.